SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hast.

Duyuru<< Geri

Zeynep Kamil Hastanesi Acil Obstetri Kanama Müdahale Ekibi Tüm Bölge Hastanelerine Hizmet Veriyor.

Kanamaya Bağlı Anne Ölümlerini Önlemek İçin Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibi Kuruldu

İstanbul Anadolu Kuzey ve Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlikliği İşbirliği ile Doğumda Anne Ölümlerini Azaltmak ve Kalıcı Ciddi Sakatlıkları Önlemek Amacıyla Obstetrik Kanama Konusunda Deneyimli Gönüllü Uzman Hekimlerden Oluşan ‘Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibi’ Kuruldu.

İstanbul Anadolu yakasında kamu ve özel hastaneler ayırt etmeksizin, Anadolu Kuzey ve Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine Bağlı, uzman hekimlerden oluşan Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibi doğum sonrası kanaması olan annelerin kalıcı organ kaybı olmaması ve anne ölümlerini önlemeyi hedeflemiştir.

Sağlık kuruluşunda obstetrik kanama riski olan gebeyi, takip eden hekimin gerekli görmesi halinde, Acil Obstetrik Kanama Müdahale Çağrı Merkezini arayarak gebenin genel durumu hakkında bilgi verip, Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesine 7/24 yönlendirilebileceklerdir.

Çağrı Merkezinde görüşmeyi yapan ilgili hekim, Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibini bilgilendirerek, gebenin bulunduğu hastaneye acil olarak hareket edilmesini sağlayacaktır.

Ayrıca yine doğum esnasında önceden belirlenemeyen şekilde ani gelişen kanamalarda operasyon yapan hekimden talep gelmesi durumunda, hastanemiz yönetiminin bilgisi dahilinde Zeynep Kamil Hastanesi çağrı merkezi telefonunu arayarak yardım talep edebileceklerdir.

Çağrıyı alan Acil Obstetri Kanama Müdahale Ekibi gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra, acil ambulans sisteminin desteği ile yardım isteği yapan hastaneye ulaşarak gerekli müdahaleyi yapmaktadırlar.

Kanaması olan gebenin nakli ve acil müdahale ekibinin nakli 112 Ambulans tarafından gerçekleştirilecek olup, Acil kan nakli gerektiğinde ise Kan Merkezi; Masif kan transfüzyonunu hızlı bir şekilde gerçekleştirecektir.

Çağrı Merkezi; Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi Bünyesinde 7/24 Saat Hizmet Vermek Üzere; 0216 391 06 80 (20 Hat) ve 0542 402 14 83 Numaralı Telefonlardan Ulaşabileceklerdir.

Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibinin İşleyiş Sistemi;

  • Çağrı Merkezi aracılığıyla ilgili hekim tarafından yardım isteği geldiğinde, istekte bulunan hekimin kimliği, görev yeri ve ulaşılacak telefon numarası, kanamaya yol açan durumun tanımı, problemin şiddeti (tahmini kanama miktarı) ve erken obstetrik uyarı sistemi prensiplerine göre kanamanın hastayı etkileme derecesi, hastanın kan grubu, hekimin yardım isteğinin niteliği (yerinde müdahale /transport isteği standart form ile kayıt altına alınarak hızla ekibe ulaşması sağlanacak.
  • Ekip, istekte bulunan hekimle irtibata geçecek.
  • Çağrı Merkezi, Ambulans ve Kan Merkezini haberdar edecek.
  • Ekibin gitmesi gerekirse, ekip başkanı yönetiminde hastanın bulunduğu hastaneye mümkün olan en kısa sürede ulaşılacak. Bu devrede ambulans hizmetinden yararlanılacak.
  • Gebe, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildiğinde, önceden haberdar edilen Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibi hastayı karşılamak üzere hazır bekleyecek.
  • Anadolu yakasında faaliyet gösteren özel hastanelerde, öngörülmeyen veya müdahale esnasında oluşan ani Obstetrik Kanama durumlarında Özel Hastaneler yönetmeliğine göre tıbbi yardım istenmesi halinde ekip ilgili hastaneye konsültasyon hizmeti verecek.
  • Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanlarına anne ölümlerinin önlenmesi amaçlı bilgilendirme ve eğitim toplantıları yapacaktır.

 

 Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin