SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hast.

Özbekistan Doğum ve Jinekoloji Hizmet İçi Eğitim ve Uygulama Merkezinde Tıp Eği
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde; Özbekistan Sağlık Bakanlığı Cumhuriyet Doğum ve Jinekoloji Bilimsel Uygulama Kliniği bünyesinde çalışan Hizmet İçi Eğitim ve Uygulama Merkezinde, anne ve çocuk sağlığı alanında görev yapan çocuk doktoru, neonatolog (yeni doğan uzmanı), doğum uzmanı ve jinekolog uzmanlar için eğitim programı düzenlendi.

Özbekistan’da sağlık sisteminin geliştirilmesine, özellikle anne ve çocuk sağlığı alanında çalışan doktorlar için hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesine TİKA tarafından destek veriliyor. TİKA 2015 yılında söz konusu Özbekistan’ın ilk ve tek simülasyon merkezinin tadilat ve donanımını gerçekleştirdi.

T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi personelinden oluşan 5 kişilik uzman heyeti, Özbekistan Sağlık Bakanlığı 1. Bakan Yardımcısı Laziz Toyçiyev’in de hazır bulunduğu açılış törenine katıldı. Ardından Özbek doktorlar için kadın hastalıkları, doğum, anestezi ve yoğun bakım alanlarında teorik ve laproskopi gibi yeni uygulama alanlarında pratik eğitimler verdi. 

Eğitim programının tamamlanmasının ardından düzenlenen kapanış töreninde katılımcılara sertifika verildi. Eğitime katılan Özbek uzmanlar programın kendileri açısından çok verimli geçtiğini, Türk meslektaşlarından edindikleri bilgi ve tecrübe ile hastalarına daha iyi hizmet verebileceklerini söyledi.

Katılımcılar Özbekistan ile Türkiye arasındaki sağlık işbirliği çalışmalarının gelecekte de sürdürülmesinin kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

haber linki: http://www.tika.gov.tr/tr/haber/ozbekistan_dogum_ve_jinekoloji_hizmet_ici_egitim_ve_uygulama_merkezinde_tip_egitimi-29803

 Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin